אלרגיה במבוגרים

אלרגיה או בעברית (רַגֶּשֶׁת) היא תגובה חיסונית בלתי צפויה ולא רצויה של הגוף לחומרים, שבדרך כלל אינם מעוררי מחלה. תפקיד מערכת החיסון הוא לזהות ולהגיב לכל גורם זר מהירות וביעילות, אדם בריא יגיב לאותם הגורמים שאליהם יגיב אדם אלרגי, ההבדל הוא בעוצמת התגובה.
בעוד שאדם בריא יגיב בעוצמה נמוכה ובלתי מורגשת, אדם אלרגי יגיב ב”תגובה מוגזמת” שתתבטא בתסמינים אופיינים, בהתאם לסוג האלרגיה, חומרתה, אופן החשיפה (נשאף, מזון, עקיצת בע”ח וכו’) ורמת החשיפה
* פירוש המילה “אלרגיה” מיוונית: “פעולה שאינה במקומה”

תופעת האלרגיה נפוצה מאוד, יש המעריכים שכ- 15% מאוכלוסיית העולם סובלים ממנה, אך האחוז גבוה בהרבה בשל מקרים שאינם מאובחנים או מיוחסים לאלרגיה. הדבר בולט יותר בילדים, כאשר כמעט כל ילד שלישי, בפרט באזור מרכז הארץ, סובל מאלרגיה או אסטמה (שהיא אלרגית בבסיסה)

טיפול באלרגיות

תסמיני האלרגיה:
פריחות בעור מסוגים שונים: אורטיקריה (סרפדת), אטופיק דרמטיטיס (הידועה גם כ”אסטמה של העור)
נזלות, עיטושים ועיניים שורפות ואדומות.
קשיי נשימה – המגיע לשיאו בהתקף אסטמתי (“גנחת הסימפונות”)
הרחבת כלי הדם עד כדי ירידת לחץ הדם, אובדן הכרה ואף סיכון למוות.

אבחון האלרגיה:
אבחון האלרגיה מתבצעת ע”י בדיקת הדם וכן באמצעות בדיקת “טסטים” בעור.

למה הומאופתיה?
לטיפול ההומאופתי הצלחה רבה בטיפול במגוון ביטויי האלרגיה, כולל אטופיק דרמטיטיס (“אסטמה של העור”), “קדחת השחת” (נזלת כרונית, עיטושים, עיניים שורפות וכו’), בעיות נשימה כולל אסטמה ברונכיט ספסטית” בגיל צעיר), תופעות אלרגיות עוריות ועוד.
הטיפול ההומאופתי הוא טבעי – ללא חומרים כימיים, ללא תופעות לוואי או סכנה להתמכרות. ניתן במקביל לטיפולים תרופתיים, פסיכולוגים ואחרים, מניסיוני עם התקדמות הטיפול ניתן באופן הדרגתי ואחראי הורדת מינון התרופות עד להפסקתן.

הטיפול ההומאופתי מתאים לכל גיל – מתינוקות רכים עד גיל זיקנה, וכן לנשים בהיריון ונשים מניקות. התפיסה ההומאופתית רואה בביטויי האלרגיה “איתות” שמתריע על חוסר איזון פנימי כאשר מטרת הטיפול לא מסתפקת בהעלמת הסימפטומים אלא החזרת מכלול האדם לאיזון, ובכך מעבר לפתרון תסמיני האלרגיה להביא לשיפור במצב הכללי של האדם

לדוגמא: בעקבות טיפול בתינוקות הסובלים מאלרגיה- חל גם שיפור בשינה, בהתנהגות, במגוון וכמות המזון, בהתפתחות, בתקשורת וכו’. וכל זאת ללא חומרים כימיים, ללא תופעות לוואי, סכנת התמכרות.
טיפול המתמקד בהעלמת הסימפטומים “איתותים”- יכול להביא להקלה זמנית… אלא שבהמשך עלול לגרום להופעת “איתות” ברמה גבוהה יותר, קשה יותר.. בדומה להופעת אסטמה או אלרגיה זמן מה לאחר שטיפול מקומי “העלים בהצלחה” פריחה בעור. זמן מה לאחר שבעיית האסטמה תטופל תעלם – עלולה להופיע הפרעות קשב וריכוז…