yoga and meditation

מדיטציה – להתחבר ל”נוכחות” פנימית מופלאה

כשאנשים חושבים על מדיטציה הם מדמיינים אדם היושב בישיבת לוטוס בפתח מערה, ראשו מגולח, עיניו עצומות וכל כולו שקט וריכוז. יש שיראו את המדיטציה כשייכת לעולם של מיסטיקה, קדושה ורוחניות, ואחרים שישייכו אותה לכתות של אנשים המנותקים מהמציאות.

האמת לא ממש שם…

רוב האנשים לא הקדישו מעולם מחשבה על עולם המחשבות שלהם – מדהים !

אנחנו מקבלים את המחשבות כחלק מאתנו, מאישיותנו, מהשיח הפנימי שאנחנו מנהלים עם עצמנו…
האמת היא, שחלק מהמחשבות (ומהאמונות שבבסיס המחשבות) עוצבו כבר לפני שנים, לרוב בשנים הרכות של חיינו. לעיתים עוצבו בהשראת המורה הגרוע למתמטיקה, הסבתא הביקורתית או בעקבות הפרידה מהאהבה הראשונה. אולי חלק גדול מהמחשבות כבר לא רלוונטיות?   אולי שווה לעשות ריענון…

בואו נסתכל על המציאות…

מדהים לחשוב כך אבל מחקרים מדברים על כך ש 95% מהמחשבות שלנו חוזרות על עצמן, שאנחנו למעשה ממחזרים את עצמנו !!!…  ולא רק המחשבות… חלק ניכר מהשיח הפנימי שלנו, הדיבור שנובע ממנו והפעולות שלנו הם מתוך דפוסים קבועים (ישנים), מתוך אוטומט…

דוגמאות:
מטופלת אחרת שהגיע עם תלונות של דיכאון ועייפות כרונית, הבינה עם הטיפול שהיא ממחזרת את חווית הילדות שלה של ביטול עצמי… דיכוי הצרכים שלה מגיל צעיר ע”י ההורים הפך לביטול עצמי בהמשך חייה. זמן קצר אחרי התחלת הטיפול היא דיווחה על חיזוק כוח הרצון, על חזרת האופטימיות והחיוניות בחייה.

מטופל שהתלונן על התקפי אלרגיה, החל לקשר את הפריחה בעור לרגשי הנחיתות ותחושת חוסר השייכות לסביבה (“אלרגיה לחיים”) שהחלו כבר בגיל צעיר. עם התקדמות הטיפול הוא דיווח על העלמות הפריחה במקביל לשיפור בתחושת הערך העצמי, הביטחון והתקשורת עם הסביבה.

מטופל שהיגיע עם התקפים קשים של טחורים… הבין כבר במהלך הפגישה שהדפוס שאימץ  “לרצות את כולם” ו”להימנע מעימותים” תוך דיכוי הכעסים, הרצונות והשאפתנות שלו… התפרץ בהמשך כטחורים קשים.

עם הטיפול – שיפור דרמטי במצב הטחורים, יחד עם עליה באסרטיביות, בעמידה על המגיע לו ובביטחון העצמי.

חשבתם פעם, איך זה לקחת “פסק זמן” משטף המחשבות? מהמועקות, הדאגות? מהאוטומט?

“פסק הזמן” המאפשר לנו להתבונן על המחשבות… האם הן מחזקות או מחלישות אותי? האם הדעות שלי והאמונות לגבי עצמי עוד רלוונטיות?  האם דרך הפעולה הזו מדויקת עבורי?…

מי לא היה רוצה סוג של סדר פסח פנימי…   
ממש כמו סדר וניקיון בארון הבגדים, לבחור מה אני רוצה להשאיר ומה כבר לא רלוונטי ואני רוצה לשחרר…
לנקות “גוזלי האנרגיה” (מחשבות שליליות, אמונות מחלישות, פחדים וכו’) ולפנות אנרגיה לשלווה, להתלהבות ולשמחה שבתוכנו.

 שלווה, התלהבות ושמחה – הם הטבע האמיתי שלנו!!!

אז ד”ר – איך לוקחים פסק זמן? מה עושים?

כל מי שניסה להפסיק לחשוב למספר דקות  או לחילופין להתרכז במילה/ נקודה אחת… מגלה שזה לא פשוט. נדמה שלמוח יש ישות עצמאית משלו, “חיה לא מבויתת” המייצרת רצף של מחשבות, תמונות ותחושות.
חלק מהדברים עולים מתוך עולם המודע וחלק גדול, מסתבר… מקורו מהתת מודע שלנו.

תרגול נכון של טכניקת  “נוכחות שקטה” (מצב ה Be לעומת מצב העשייה Do), מביא את אותה חוויה של שקט ורוגע פנימי לו ייחלנו.  מעבר לכך – “הנוכחות” מאפשרת התבוננות מפוכחת, חכמה ונקיה על ההתרחשויות בחיים הפנימיים והחיצוניים שלנו… בהמשך מביא לשינוי מהותי באופן עבודת המוח ומשפיע על ההתנהלות בחיי היום יום.
* ניתן לתרגל כניסה למצב “הנוכחות” לבד, או בליווי של מטפל.

הרווח הוא כפול:
הרווח הנוסף – הוא שבאמצעות טכניקה מופלאה זו ניתן להגיע לנקודות של חסימה, משברים וטראומות מעצבי חיים, גם אם התרחשו בשנים המוקדמות של החיים… ופשוט לתקן.
גם אחרי שנות טיפול אני לא חדל להתפעם מהפשטות, המהירות ותוצאות הריפוי בטכניקות אלו, תוצאות שמשפיעות דרמטית על מצבו של המטופל ועל המשך חייו.
* ניתן לקרוא בהרחבה במאמר “ניקוי רגשי”.

ההתחברות ל “נוכחות השקטה” הופכת לכלי בארגז הכלים שלנו. “נוכחות” פנימית אליה אנו יכולים לשוב ולהתחבר מתי שנחפוץ… להתמלא, להתאזן, לקבל תובנות ולשוב ולהיזכר במי שאנחנו באמת.

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בכל בעיה ונושא.
לשמוע יותר על “טיפול רגשי” להירפא מבעיות וקשיים ולהתחבר לשקט ולשלווה שבתוכנו.

ד”ר בועז רון
רופא והומאופת M.D  RCHom