family having fun in a greenhouse

על חיסונים ועל עבודת בלשות

הערך שמוביל אותנו, הבחירה שלנו הוא בע”ה לרפא אנשים. לשם כך אנחנו נדרשים ליכולות של בלש. אנחנו לומדים את עולמו של המטופל, מבינים מה גרם לו לצאת מאיזון, לייצר סימפטומים, להיות חולה.
כבלשים, אנחנו אוספים מידע ומתרשמים מכל מקור אפשרי, שואלים את האם על ההיריון והלידה, מתרשמים מהגננת/ מורה על ההתנהגות במסגרת, על ההיסטוריה הרפואית, הפחדים, החלומות וכמובן מההתרשמות שלנו במרפאה… איך המטופל נראה, מתנהג, מתבטא, מרגיש בחדר, אילו תכנים הוא מביא, מה מציק לו ועוד.


אחד האפיונים הנדרשים כדי להיות בלש טוב הוא להיות נקי, נקי מדעות, אמונות ותפיסות מוקדמות… Unprejudiced  Detective ניקיון שמאפשר חופש, חופש שמאפשר לנו לראות את התמונה השלמה ופרטיה.

הגיעו אלי הורים מודאגים עם תינוקת בת 3 חודשים… בתשאול ההורים סיפרו שהתינוקת התפתחה באופן תקין ולפני כשלושה שבועות היא איבדה קשר עין. כל מטפל והורה יודע שקשר עין הוא מדד חשוב ביותר, בין הראשונים להתפתחות תקינה של הילד.
לטענתם היה קשר עין ולפני כשלושה שבועות הפסיק. הם מיהרו להתייעץ בטובים שבנוירולוגים, התשובות שקיבלו לא סיפקו אותם. להפתעתם חלק מהרופאים מיהרו לפסול את ההשפעה האפשרית של החיסונים, עוד טרם נשאלו ע”י ההורים. לבסוף הגיעו לאחד הנוירולוגים שטען שזה יתכן עקב החיסון ושראה כבר מקרים דומים לזה של ביתם.

נתתי להם את התרופה ההומאופתית שהוכנה מהחיסון של גיל חודשיים.
כעבור שבוע קיבלתי טלפון… התינוקת חזרה לעצמה.

מקרה זה הוא לא יחיד.

החופש מאמונות, מדעות ומתכתיבים (חלקן של חברות מסחריות)Unprejudiced  Detective  מאפשר לזהות
את אותם הסימנים של יציאה מאיזון, סימנים שיכולים להיות עדינים מאוד בשלבים הראשונים, ובהמשך יתגברו… “הילד היה בריא והחל להיות חולני”, “כל וירוס שעובר בסביבה מגיע אליו”, “זיהיתי שיש רגרסיה ברמת הביטחון שלו”, “יש ירידה באנרגיה, בתאבון, בערנות”…

חופש שמאפשר לקשר בין היציאה מאיזון גם לתרופות, מתוך הבנה ש “לכל תרופה יש פוטנציאל נזק”. הבנה
שהתגבשה מתוך ניסיון של שנים בבתי חולים, במרפאות ובמרפאה שלי.
בשנים האחרונות מצטברות עדויות רבות של רופאים, מטפלים, של הורים ואף פסקי דין בבתי משפט שמקשרים בין תרופות כולל חיסונים לבין נזקים.

“פוטנציאל הנזק” קיים בוודאי שמדובר על תרופה שניתנת בגיל כ”כ מוקדם, באופן חוזר וגורף (ללא התאמה ספציפית לילד, למצבו הפיזי או הנפשי), מוזרקים לגוף כנגד הטבע (עוקפים את הדרך הטבעית שבה אנו מזהים חומרים חדשים, על פי רוב דרך הריריות…), מתן של מספר רב של גורמי מחלות ביחד (המחומשת היום כבר מורכבת מכ- 8 מחלות שונות), מלווה בחומרי שימור והפעלה (אלומיניום להגברת ייצור הנוגדנים, כספית, פורלאלדהיד ואנטיביוטיקה למנוע מגורמי המחלה להתפתח, ועוד).

ששואלים אותי האם אני “אנטי”… אני פוסק חד משמעית, אני לא “אנטי”, אני בעד… בעד המטופלים שלי,
בעד הרפואה המשלימה ובעד הרפואה המערבית, עם התבוננות פקוחת עיניים (ומשוחררת מדעות ואמונות) על יתרונותיהן לצד חסרונותיהן…    אני בעד שאלת שאלות:

  • מדוע נותנים את החיסון להפטיטיס B  ביום הראשון, כשאפשר לבדוק מראש מי מהאימהות חולות/ נשאיות?
  • מדוע לחסן בטטנוס לפני גיל שנתיים, כל עוד התינוק בתחום הגנתנו? וניתן לחסן אותו בכל רגע בהמשך?
  • האם מוסרי לחסן בגיל שנה כנגד אדמת, חיסון שמסכן את התינוק ומיועד בכלל להגן על נשים בוגרות?
  • “מחלות ילדות” (בילדות) יוצרות חיסון לכל החיים, לא כדאי לבדוק את התועלת בכך שילדים יהיו חולים בהם?
  • האם לא חיוני להתאים את החיסון למצבו הפיזי והנפשי של התינוק? להתאים את העיתוי כדי למזער נזקים?
  • איך נחסן את משפחותינו לשפעת, בעוד שרק כ- 25% מהצוותים הרפואיים מסכימים להתחסן (למרות לחץ גדול מהמערכת להתחסן)… מעניין מה הם יודעים?…
  • האם לא חיוני לפרסם את כל החומרים המצויים בחיסון, את תופעות הלוואי (נדירות ונפוצות) ואת המחקרים הרלוונטיים (את כולם, התומכים והמתנגדים)… שאנחנו, כהורים, נהיה שותפים להחלטה? נשתף פעולה?

אנחנו כבר לא “קהל שבוי” אלא “צרכנים מודעים”, דור ששואל שאלות, קורא ומבקש תשובות אינטליגנטיות.
דור שמתקשה לזרום עם המנטרה: “זה בטוח ובדוק”, אלא מעוניין במידע אמיתי, שקוף ואובייקטיבי כדי להיות שותף פעיל בהחלטות הנוגעות לבריאותו, בריאות ילדיו. דור אחר.

החוק הראשון ברפואה אומר: “קודם כל אל תזיק” (Primum non nocere), החוק שמיוחס להיפוקרטס, מהווה את אחד העקרונות היסודיים באתיקה הרפואית. חוק שמחייב אותנו לשים את טובת המטופל ואת בטיחותו בראש מעיינינו, הן בבחירת הטיפול והן במעקב במהלכו.

לתרופות יש תרומה חשובה וחיונית בשמירה על בריאות הילדים והאנשים. החוק “קודם כל אל תזיק” מחייב אותנו לא לקבל דברים כ”תורה מסיני”, אלא לבדוק, לשאול, לשוב ולבדוק את כל אותן אמונות ודעות ותכתיבים שאנו פועלים בשמם, כדי שנעשה הכל שלא נפגע. בחזקת “ונשמרתם מאוד לנפשותיכם”.

בברכת בריאות שלמה
ד”ר בועז רון
רופא והומאופת